بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه + هزینه ی تحصیل

ترکیه ی امروزی از قرن ها تغییر و تحولات چند فرهنگی و تعاملات مذهبی تشکیل شده است ، که همه ی این ها در طول تاریخ این کشور گرد هم آمدند تا ترکیه ای را که ما به عنوان پُلی بین شرق و غرب می شناسیم را ایجاد کند . با چنین تاریخ عمیق و غالبا پیچیده ، جای تعجب نیست که ما همچنان می توانیم بقایایی از گذشته ، که در طول زمان در جامعه پیشرفت کرده اند را ببینیم .

دانش آموزان از سراسر جهان برای شاهد بودن این جامعه و فرهنگ دست اول آن ، جسارت سفر کردن به ترکیه را به خود می دهند ؛ حال تحصیل در ترکیه چگونه است ؟ دانش آموزانی که برای تحصیل به ترکیه می آیند بیشتر چه رشته ای را انتخاب می کنند و چرا ؟

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه + هزینه ی تحصیل

در ادامه به بررسی 3 مورد از رشته های تحصیلی محبوب در ترکیه می پردازیم :

نساجی و طراحی

ترکیه – به ویژه استانبول – یکی از مسیرهای اصلی تجارت بین اروپا ، آسیا و خاورمیانه بوده و هست ؛ نساجی همواره به عنوان منبع اصلی در آمد برای محلی ها ، رشد و پیشرفت کرده است ، زیرا موقعیت جغرافیایی ترکیه سبب شده تا بازرگانان زیادی برای خرید ، شهر های خود را به مقصد ترکیه ترک کنند و این سنّتِ تاکید شدید بر نساجی ، راه خود را از گذشته به دنیای مدرن امروزی باز کرده است .

در حالی که دولت بسیاری از صنایع از جمله : قسمت وسیعی از ارتباطات ، بانک داری و حمل و نقل را کنترل می کند ، مهم ترین صنعت این کشور که بیشترین حجم صادرات را نصیب خود کرده است ، صنعت نساجی است و این صنعت کاملا در اختیار شرکت های خصوصی است . دانش آموزان از سراسر جهان برای بهره مندی از تاریخ غنی صنعت نساجی در ترکیه مشغول به تحصیل در رشته های : طراحی صنعتی ، مد و طراحی پارچه ، می شوند .

دانشگاه هایی که به دلیل برنامه های خود در زمینه ی نساجی و پارچه در ترکیه شناخته شده اند :

  • Istanbul Aydin University
  • Eastern Mediterranean University
  • Uskudar University

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه + هزینه ی تحصیل

مدیریت اجرایی کسب و کار

با وجود تصمیماتی که رئیس جمهور و دولت ترکیه اتخاذ کرده اند و این تصمیمات از سوی دیگر رهبران در سراسر جهان مورد تردید قرار گرفته است ، ارزش تولید ناخالص داخلی ترکیه به طور پیوسته در حال افزایش است . در حقیقت شاهد افزایش بیش از 5% در سه ماه ی سال مالی (آپریل – مِی – ژوئن) 2017 بوده ایم . اگرچه واقعیت پیچیده است ، اما این عدد و ارقام به واقع نشان دهنده ی قدرتی است که سایر کشور های جهان برای رسیدن به آن دست و پا می زنند .

این قدرت ترکیه برای دانشجویان بازرگانی و مدیریتی ای که علاقه به تحصیل در این کشور دارند ، یک چراغ سبز است . بین دانشجویان لیسانس و کارشناسی ارشد ، تجارت به یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در ترکیه ، چه برای دانشجویان داخلی و چه بین المللی تبدیل شده است .

دانشگاه هایی که به دلیل برنامه های خود در زمینه ی مدیریت اجرایی کسب و کار  (مدیریت تجاری) در ترکیه شناخته شده اند :

  • Near East University
  • European University of Lefke
  • Okan University

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه + هزینه ی تحصیل

علوم و مهندسی کامپیوتر

علوم و مهندسی کامپیوتر به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین زمینه های تحصیل در سراسر جهان است و به نظر می رسد از بسیاری جهات ، آینده ی تجارت ، فناوری و حتی احتمالاً ارتباطات را رقم می زند ؛ با این ویژگی ها ، مهندسی کامپیوتر از نظر شغل و فرصت های شغلی به دانشجویان خود پتانسیل بالاتری می بخشد. برای دانشجویان علاقه مند به ترکیه و این مسیر شغلی ، بسیاری از موسسات در این کشور برنامه هایی با کیفیت بالا را برای ثبت نام ، ارائه می دهند .

تحصیلات دانشگاهی علوم و مهندسی کامپیوتر ، معمولا هر دو جنبه ی علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر را به صورت ساده و موثر تر ، ترکیب می کند . در حالی که جنبه ی علوم کامپیوتر حول نظریه ها و نرم افزار ها می چرخد ، مهندسی کامپیوتر ، علم کامپیوتر را در مسیر مهندسی تخصصی برق که در سال های بعدی تحصیل مورد نیاز دانشجویان است ، انشعاب می دهد .

دانشگاه هایی که به دلیل برنامه های خود در زمینه ی علوم و مهندسی کامپیوتر در ترکیه شناخته شده اند :

  • Middle East Technical University
  • Sabanci University
  • Istanbul Sehir University

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه + هزینه ی تحصیل

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است ؟

ترکیه مکانی بسیار مقرون به صرفه برای تحصیل است. پر جمعیت ترین شهر آن ، استانبول ، از نظر گران ترین شهرهای جهان در رتبه 376 قرار دارد . وقتی به طور جدی صحبت از تحصیل می شود ، دانش آموزان با مقدار های کم شهریه در اکثر دانشگاه های این کشور (حدود 180 دانشگاه) مورد استقبال قرار می گیرند .

برای هر دانشجو با بودجه ای که در ذهن خود و تمایلی که به تحصیل در دانشگاه های معروف با یک فرهنگ جدید ( که این فرهنگ نیازمند تنوع گستره ای از تجربیات و موقعیت ها است ) دارد ، به وضوح ترکیه یک مقصد ایده آل به شمار می آید . با این حال ، حتی با هزینه تحصیل نسبتاً پایین ، قیمت های شهریه نیز می تواند متفاوت باشد ، پس دانشجویان باید نسبت به انتخاب هایی که در میزان شهریه ی آن ها تاثیر می گذارد ، آشنا باشند . در ادامه سه مورد از مهم ترین جنبه هایی که باید در هنگام تصمیم گیری برای دانشگاه در ترکیه در نظر بگیرید آورده شده است :

دانشگاه های دولتی یا آزاد ؟

برای دانش جویانی که خواستار تحصیل در دانشگاه های آزاد هستند ، این دانشگاه ها میزان شهریه ی متفاوتی دارند ؛ اما معمولا قیمت سالیانه شهریه بین 5000 تا 20000 دلار متفاوت است .

دانشگاه های دولتی در ترکیه ، برای رقابت با دانشگاه های گران تر از خود ، گزینه های مناسبی را به دانشجویان ارائه می دهند . هزینه ی سالانه ی شهریه ی دانشجویان بین المللی ، که به دنبال شرکت در دانشگاه های دولتی هستند ، مانند دانشگاه  Middle East Technical University ، میزان شهریه از 240 تا 1500 دلار متغیر است .

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه + هزینه ی تحصیل

زبان ترکی یا انگلیسی ؟

برای دانشجویان بین المللی که به اندازه کافی با زبان ترکی آشنا هستند و می توانند در یک دانشگاه عمومی ترکیه تحصیل کنند ، شهریه سالانه مورد انتظارشان باید بین 240 تا 750 دلار باشد.

دانشجویانی که ترجیح می دهند در دانشگاه های دولتی با زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند ، میزان هزینه ی سالیانه ی تحصیل خود را باید بین 450 تا 1500 دلار تخمین بزنند .

مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد ؟

دانش آموزانی که دوره کارشناسی را در ترکیه دنبال می کنند ، بسته به زبانی که صحبت می کنند و مؤسسه ای که انتخاب می کنند ، باید انتظار داشته باشند هر سال بین 250 تا 1500 دلار بپردازند . دانشجویانی که برای ورود به تحصیلات تکمیلی آمادگی دارند ، باید هزینه ی این دوره ها را بین 300 تا 900 دلار در نظر داشته باشند . در حالی که میزان شهریه در دانشگاه های دولتی نسبت به مدرک تحصیلی تفاوت چندانی ندارد .

آموزش

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانسبهترین رشته های تحصیلی در ترکیه + هزینه ی تحصیلتحصیل در ترکیهتحصیل در ترکیه کارشناسی ارشدتحصیل رایگان در ترکیهرشته های بورسیه ترکیهشرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلمشرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکورشرایط تحصیل در ترکیه برای آذری هاهزینه تحصیل در ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *