تحصیل در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند ، از سال تحصیلی 2015 شاهد افزایش چشمگیری بوده است. در حال حاضر ، حدود 650،000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که اهمیت روز افزون این کشور را به عنوان یک مقصد آموزش عالی نشان می دهد.

انگیزه های تحصیل در ترکیه شامل، فرصتی برای تحصیل نسبتاً ارزان و با کیفیت مناسب با فرصت هایی برای بورسیه های تحصیلی است و همچنین کمک هزینه ماهیانه که هزینه های اقامت و شهریه ، بیمه درمانی و هزینه های سفر را نیز در بر می گیرد.

ترکیه در حال حاضر یک مکان توریستی است و نزدیک به 40 میلیون گردشگر در سال 2017 طبق گزارش Invest از سراسر جهان از آن بازدید کردند و آن را به 10مین مقصد محبوب تعطیلات تبدیل کردند. دولت ترکیه نیز مایل به گسترش این محبوبیت در بازار بین المللی دانشجویی و با هدف جذب 350،000 دانشجویی بین المللی است.

تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ترکیه

در ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد که اکثر آنها توسط ایالت اداره می شوند. بیشتر این مؤسسات نسبتاً جدید هستند. در سال 1970 فقط هشت موسسه دولتی وجود داشته است و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) سال 1984 تأسیس شد. از جدیدترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) است که از سال 2012 شروع به فعالیت کرد. هدف از این کار جذب بیش از نیمی از دانشجویان از خارج از ترکیه بود.

هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه مطابق با توافقنامه بولونیا هستند و بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه Erasmus شرکت می کنند که از دانشجویان بین المللی پشتیبانی می کند. در آخرین نسخه از رتبه بندی های سیستم آموزش عالی QS ، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفت.

دانشگاه های برتر ترکیه

10 دانشگاه ترکیه در رده بندی دانشگاه های جهانی QS وجود دارد. اکثر این دانشگاه های برتر ترکیه در آنکارا یا استانبول ، دو شهر بزرگ ترکیه واقع شده اند. در آنکارا ، دانشگاه فنی خاورمیانه ، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه هاکتپه (که در رده های برتر 50 قرار دارند) را پیدا خواهید کرد ، در حالی که  در استانبول دانشگاه Boğaziçi ، دانشگاه Koç ، دانشگاه Sabancı ، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول است و همگی در 30 رده برتر قرار دارند.

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) مستقر در پایتخت ترکیه در آنکارا امسال صعودی در رتبه بندی داشت و در رده بندی رتبه هشتم قرار گرفت. این دانشگاه با رشته های علوم طبیعی و اجتماعی ، در سال 1956 تأسیس شد تا نقش مهمی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه ایفا کند و امروزه ، حدود 31000 دانشجو دارد .از آنجا که تقاضا بسیار زیاد است ، METU فقط 1.5 درصد از متقاضیان سالانه خود را پذیرفته است.

دانشگاه بغازیچی

همچنین در جدیدترین رتبه بندی 10 دانشگاه برتر ، دانشگاه بغازیچی نیز که در سال 1863 با عنوان رابرت کالج تاسیس شد قرار دارد، این دانشگاه اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده تاسیس شد. دانشگاه بغازیچی در استانبول ، نزدیک به تنگه بسفر و قلعه تاریخی Rumelihisar واقع شده است. همانند دانشگاه فنی خاورمیانه که زبان آموزش انگلیسی است این دانشگاه زبان آموزش انگلیسی دارد و پیوندهای محکمی با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد.

دانشگاه کوچ

این دانشگاه در سال 1993 در استانبول تأسیس شد ، دانشگاه كوچ در حال حاضر در منطقه ایكا در رتبه دوازدهم قرار دارد. پس از بنیانگذاری آن توسط فردی كارآفرین و انسان دوست وبی كوچ، کوچ نامگذاری شده است. این دانشگاه به عنوان یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی ترکیه است. دانشگاه کوچ یک تجربه یادگیری تحصیلات دانشگاهی را در سطح جهانی با 22 رشته کارشناسی ، 32 کارشناسی ارشد و 18 دوره دکترا ارائه می دهد و در حال حاضر حدود 5،500 دانشجو دارد. دانشگاه کار خود را اینگونه توصیف می کند: ” پرورش صالح ترین فارغ التحصیلان ترکیه ، بزرگسالانی که دارای سطح علمی بالا و دارای مدرک بین المللی هستند.”

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه Bilkent رتبه چهاردهم در رده بندی EECA ، را دارد. نام دانشگاه “Bilkent” مخفف “bilim kenti” است که به زبان ترکی “شهر یادگیری و دانش” است. این دانشگاه دارای گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی در کشور می باشد.

این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر تحقیقاتی کشور است و در حال حاضر حدود 13000 دانشجو در نه دانشکده و دو مدرسه حرفه ای چهار ساله ثبت نام کرده است – که بسیاری از آنها دانشجویان خارجی هستند.

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی نیز در استانبول رتبه پنجم دانشگاه ترکیه در رده بندی EECA در سال جاری را داشته است. این دانشگاه جدید دیگری است که در پاییز سال 1999 شروع به تدریس کرده و در حال حاضر حدود 4000 دانشجو دارد. در دانشکده مهندسی و علوم طبیعی دانشگاه سابانجی و همچنین دانشکده هنر و علوم اجتماعی ، به دانشجویان طیف گسترده ای از رشته ها در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. حدود 42 درصد از دانشجویان آن دانشگاه بورسیه می شوند.

تحصیل در ترکیه

زندگی در ترکیه

در ترکیه دوستداران موسیقی تنوع زیادی از موسیقی را پیدا می کنند ، از سبک قوم گرفته تا تکنو ، کلاسیک گرفته تا موسیقی پاپ ، و هیپ هاپ گرفته تا جاز … . شهرها پر از سالن های سرزنده است و ترکیه سالانه میزبان تعدادی جشنواره بین المللی موسیقی است. در همین حال ، برای طرفدارن فیلم نیز تنوع های زیادی وجود دارد.

سینما رفتن یک فعالیت عامه پسند در ترکیه است و جدیدترین فیلم های هالیوود به طور گسترده ای در این کشور به نمایش در می آید.

استانبول

استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و قدمت آن به هزاران سال بر می گردد ، اما امروز به عنوان یک شهر جهانی در حال شکوفایی است. استانبول در سال 2018 تقریباً از 40 میلیون گردشگر استقبال کرده است ، پس از آن به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد و این شهر را به یکی از محبوب ترین مناطق جهانگردی جهان تبدیل کرد. میراث فرهنگی این شهر مورد توجه بسیاری برای گردشگران است ،به همین ترتیب کلوپ ها ، بارها و میخانه ها در ترکیه نیز قرار دارند.دانشگاه فنی خاورمیانه METU و دانشگاه Bogaziçi  به ترتیب دو دانشگاه برتر استانبول در رتبه های هشتم و دهم در رتبه بندی EECA هستند. دانشگاه كوک و دانشگاه بیلكنت در رده های دوازدهم و چهاردهم قرار دارند ، در حالی كه دانشگاه سبانچی نیز در رده یازدهم قرار دارد.

آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ است. یک مرکز تجاری و سیاسی شلوغ ، دارای جمعیت زیادی دانشجو و همچنین جامعه قابل توجهی از دیپلماتهای بین المللی است. محبوب ترین جاذبه های بازدید کننده آن شامل قلعه آنکارا ، موزه تمدن های آناتولی و آنتکابیر و مقبره مصطفی کمال آتاتورک ، بنیانگذار جمهوری ترکیه است. آنکارا همچنین یک مقصد محبوب برای تماشای پرندگان است.دو دانشگاه برتر رتبه بندی شده در آنکارا ، دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) و دانشگاه بیلکنت هستند که به ترتیب در رتبه های هشتم و چهاردهم قرار دارند. یکی دیگر از دانشگاه های بسیار خوب در آنکارا ، دانشگاه هاکتپه است که در رتبه بندی های مقررات ایسا 33 ام است. دانشگاههای خوب دیگر در آنکارا شامل iversniversitesi ، با رتبه 63 ،دانشگاه Gazi  و دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB هستند.

ازمیر

ازمیر به عنوان سومین شهر بزرگ ترکیه است که به مكان دیدنی با منظره دریای اژه شناخته می شود. ازمیر احساسی آرامش بخش دارد ، گرچه به دلیل وجود سواحل و برگزاری بسیاری از رویدادها و نمایشگاه هایی این شهر را تبدیل به مکانی متنوع و جذاب کرده است.این شهر دارای تاریخچه گسترده و چند فرهنگی حدود 4000 سال است.دانشگاه Ege در این شهر است و در رتبه 89 قرار دارد. این دانشگاه همچنین دارای چندین دانشگاه جدید است – دانشگاه یاسر ، که در سال 2001 تاسیس شد و یک دانشگاه ​​انگلیسی است ، دانشگاه ازمیر ، در سال 2007 تاسیس شد ، و دانشگاه Katip ebelebi و دانشگاه Şifa ، هر دو در سال 2010 تاسیس شدند.

آدانا

یکی دیگر از شهرهای دانشجویی ، آدانا ، پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه است. دانشگاه کوکورووا در این شهر است که در رده بندی EECA با رتبه 171-180 قرار گرفته است. به غیر از رتبه بندی ، موقعیت دانشگاه در جنوب ترکیه آن را بسیار جذاب می کند. در ساحل شرقی دریاچه با امکانات آن شامل سالن های ناهار خوری در میان درختان کاج است. آدانا یکی دیگر از شهرهای قدیمی است که قدمت آن به 6000 سال بر می گردد ، بنابراین فرهنگ زیادی در اینجا وجود دارد.

سایر شهرهای دانشجویی برتر ترکیه

سایر دانشگاههای برتر ترکیه شامل دانشگاه Anadolu در Eskişehir ، یکی از شهرهای بزرگ مقرون به صرفه ترکیه است که نام آن به معنای “شهر قدیمی” به زبان ترکی است. در این دانشگاه رشته ها به زبان های ترکی ، انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی تدریس می شود. دانشگاه دیگر ، دانشگاه سلیمان دمیرل ، ایسپارتا است که از نظر تعداد دانشجویان یکی از بزرگترین دانشگاههای ترکیه است .در بیشتر این مکان ها ، بسیاری از مردم محلی می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند ، و این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند ، حتی بدون تسلط به زبان ترکی ، اقامت نسبتاً راحت داشته باشند. روی هم رفته ، تحصیل و زندگی در ترکیه بسیار راحت و ارزان است.

نحوه ثبت نام در دانشگاه ترکیه

مراحل درخواست برای دانشگاه های ترکیه کاملاً ساده است و معمولاً متقاضیان بین المللی نیاز به داشتن مدرک دیپلم دبیرستان (برای ورود به دوره کارشناسی) یا یک مدرک چهار ساله از دانشگاه (برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد) دارند. روند پذیرش در واقع برای هر مدرکی که انتخاب می کنید متفاوت است ، با این وجود برخی شرایط عمومی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید – برای یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد ، این موارد شامل موارد زیر است:

فرم درخواست کاملاً تکمیل شده

اثبات فارغ التحصیلی

در صورت تحصیل در زبان انگلیسی ، نمره تسلط به زبان انگلیسی

بیانیه شخصی

اثبات بودجه

اثبات پرداخت هزینه برنامه (معمولاً بین 35 تا 100 دلار آمریکا)

برنامه ها و هرگونه مدارک پشتیبان باید قبل از مهلت مقرر ارسال شود ، که معمولاً در تاریخ 1 اوت است.

تحصیل در ترکیه

شهریه در ترکیه

شهریه دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است و بسته به برنامه تحصیلی متفاوت است. دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از موسسات خصوصی در ترکیه هستند ، برای مثال یک دوره تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه دولتی می تواند برای شما 300-800 دلار هزینه داشته باشد در حالی که دانشگاه های خصوصی هزینه های خود را مشخص کرده و حداکثر 20،000 دلار هزینه دارند.

در دانشگاه ها ، شهریه رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی به طور کلی گران تر است ، تقریبا از 600-1500 دلار در سال است، در حالی که همان دوره های ترکی حدود 240-750 دلار است.

خرج زندگی

هزینه زندگی در مقایسه با سایر مناطق تحصیلی در اروپا نسبتاً پایین است ، با تخمین، 400 تا 500 دلار در هر ماه برای تأمین هزینه های زندگی از جمله اسکان مورد نیاز است ، اگرچه این بستگی به شیوه زندگی و عادات خرجی شما نیز دارد. همچنین برای پرداخت هزینه های کتاب های درسی و هزینه های اداری نیز به حدود 100 تا 150 دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

شرایط ویزای دانشجویی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه ، ابتدا باید در یک دانشگاه در ترکیه قبول شوید و سپس به نزدیکترین کنسولگری ترکیه برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای اینکه ویزای دانشجویی ترکیه به شما اعطا شود ، شما به این موارد نیاز دارید:

نسخه ای از نامه پذیرش شما در یک دانشگاه ترکیه

فرم درخواست ویزای دانشجویان ترکیه (اخذ شده از کنسولگری)

گذرنامه معتبر ، با تاریخ انقضا بیش از پایان مدت اقامت برنامه ریزی شده شما در ترکیه

هزینه ها که بسته به ملیت شما متفاوت است.

عکس های مناسب گذرنامه از خودتان

به طور کلی حدود 8 هفته از زمان ارسال درخواست خود تا زمان دریافت ویزای شما طول می کشد. پس از ورود به ترکیه ، شما همچنین باید یک ماه بعد از ورود ، درخواست اجازه اقامت کنید. این کار در نزدیکترین دفتر پلیس انجام می شود و از شما می خواهند که اثبات ثبت نام در یک دانشگاه ترکیه ، گذرنامه و ویزای دانشجویی ترک ، عکس و هزینه خود را نشان دهید.

دانشجویان بین المللی در ترکیه مجاز به کار حداکثر 24 ساعت در هفته هستند.

Source: www.topuniversities.com

آموزش

آنکاراادامه تحصیل در ترکیهادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانسازمیراستانبولتحصیل در ترکیهتحصیل در ترکیه کارشناسی ارشددانشگاه بغازیچیدانشگاه سابانجیدانشگاه فنی خاورمیانه (METU)دانشگاه کوچدانشگاه های برتر ترکیهدانشگاه های ترکیهراهنمای کامل تحصیل در ترکیهزندگی در ترکیهشرایط تحصیل در ترکیهشرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلمشرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکورصفر تا صد تحصیل در ترکیههزینه تحصیل پزشکی در ترکیههزینه تحصیل در ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *