تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان شهروندان ایرانی

تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان شهروندان ایرانی

با جمهوریت ، آموزش بسته به جهان بینی مانند سایر زمینه های علم درک می شود. واقعیت این است که سیستم ها نگاه جهانی به آموزش دارند. تحصیلات پدیده ای است که شامل تداوم است. تعیین ضرایب تحصیلی در امتحانات انتخاب دانشگاه محصولی از این رویکرد است. هنگام بررسی فعالیت های آموزشی ، وجود سه عنصر اساسی مرتبط با هم پذیرفته می شود. نظریه آموزشی ، فلسفه آموزشی و روش آموزشی.

اهداف:

سیستم آموزشی آزاد در ترکیه ، احترام به اختلافات، احترام به جامعه افراد بدون در نظر گرفتن دین، زبان، نژاد و این به پیشرفت علم، هنر، دین، زبان ترکیه کمک خواهد کرد.

در ترکیه سیستم آموزش عالی توسط شورای آموزش عالی (YÖK) اداره می شود. در ترکیه دانشگاه ها مستقل هستند و تقویم های دانشگاهی خود را تهیه می کنند. در ترکیه سال تحصیلی از ماه سپتامبر آغاز می شود و در ژوئن به پایان می رسد. دو تعطیلات وجود دارد: زمستان و تابستان. برخی دانشگاه ها نیز مدارس تابستانی دارند.

 تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان شهروندان ایرانی

در دانشگاه های ترکیه:

* برنامه های مدرک کاردانی

* برنامه های کارشناسی

* برنامه های کارشناسی ارشد

* برنامه های بعد از دکترا

پذیرش دانشجو از ایران:

در ترکیه دانشجویان تحت شرایطی که توسط دانشگاه ها تعیین شده و توسط YÖK تأیید می شوند ، در دانشگاه ها پذیرفته می شوند. در این زمینه ، در حال حاضر اکثر دانشگاه ها امتحانات خود را انجام می دهند ، برخی از دانشگاه ها براساس نمرات امتحان ورودی دانشگاه های وزارت ایران قرار دارند، برخی نمرات دیپلم دبیرستان و نمرات دانش آموزان را از امتحانات بین المللی  در نظر دارند.

فوق دیپلم:

2 سال است. فارغ التحصیلان مقطع کاردانی می توانند بدون قبولی در آزمون مرکزی ، مدرک کاردانی خود را کسب کنند.

لیسانس:

عموماً 4 سال است. برخی از برنامه های خاص مانند پزشکی ممکن است 6 سال یا بیشتر طول بکشد.

فوق لیسانس:

در دانشگاه های ترکیه برنامه های فوق لیسانس تنوع نشان می دهد. برنامه های دارای پایان نامه 2 سال طول می کشد ، و برنامه های بدون پایان نامه 1.5 سال طول می کشد. برنامه های دکترا معمولاً 4 سال طول می کشد.

برنامه های بعد دکتری:

در ترکیه برنامه های بعد از دکترا نیز موجود است و بسته به برنامه و دانشگاه ها ممکن است مدت زمان آنها متفاوت باشد.

دانشگاه ها در ترکیه:

2 نوع دانشگاه در ترکیه وجود دارد: دانشگاه های دولتی و بنیاد. همه دانشگاه ها تحت نظارت YÖK هستند. حداقل در همه این دانشگاه ها یک برنامه کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.

شرایط لازم برای دانشگاه های ترکیه:

دانشجویان ایرانی در صورت تحقق الزامات تعیین شده توسط دانشگاه های ترکیه و تأیید شورای آموزش عالی، در دانشگاه ها پذیرش می شوند.

درخواست برنامه های کارشناسی ارشد:

اسناد زیر می تواند از دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه هستند درخواست شود. اطلاعات دقیق در مورد این موضوع را می توانید با تماس با دانشگاه جایی که می خواهید تحصیل کنید ، کسب کنید.

 • فرم پذیرش دانشجویی بین المللی
 • دیپلم دبیرستان و ترجمه آن (ترکی یا انگلیسی)
 • رونوشت معتبر و ترجمه آن (انگلیسی یا ترکی)
 • گواهی تسلط به زبان (رعایت سطح مهارت زبان دانشگاهی برای دانشجویان ضروری است. داوطلبانی که این معیار را رعایت نکنند ملزم به شرکت در آزمون تسلط دانشگاه هستند. دانشجویانی که نتوانند در آزمون تسلط لازم را کسب کنند باید در برنامه مقدماتی انگلیسی این دانشگاه شرکت کنند.)
 • نتیجه آزمون ورودی دانشگاه با اعتبار بین المللی (دانشجویانی که از امتحانات پذیرفته شده بین المللی امتیاز کافی کسب نکرده اند می توانند امتحان خود دانشگاه را که برای دانشجویان بین المللی برگزار می شود بگذرانند.)
 • نامه تضمین مالی
 • هزینه ثبت نام

کلیه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام باید قبل از مهلت اعلام شده در تقویم دانشگاهی ، به دانشگاه ارسال شود تا در آن حضور پیدا کند.

درخواست برنامه های فوق لیسانس:

مدارک زیر ممکن است از دانشجویان ایرانی که می خواهند برای مدرک کارشناسی ارشد در ترکیه تحصیل کنند ، درخواست شوند. اطلاعات دقیق در مورد این موضوع را می توانید با تماس با دانشگاه جایی که می خواهید تحصیل کنید ، کسب کنید.

 • فرم پذیرش دانشجویی بین المللی
 • دیپلم و ترجمه لیسانس یا کارشناسی ارشد (ترکی یا انگلیسی)
 • رونوشت معتبر و ترجمه آن (انگلیسی یا ترکی)
 • به روزرسانی سند رزومه
 • نامه هدف
 • نامه های توصیه
 • گواهی تسلط به زبان
 • نتیجه آزمون ورودی کارشناسی ارشد
 • امتحانات کتبی و / یا مصاحبه
 • نامه تضمین مالی
 • هزینه ثبت نام

 تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان شهروندان ایرانی

برنامه های تبادل بین دانشگاه ترکیه و ایران:

از طریق توافق نامه های دوجانبه که بین دانشگاه های ایران و دانشگاه های ترکیه امضا شده است ، این امکان را به دانشجویان دو کشور می دهد تا برای مدت زمانی خاص در دانشگاه های کشورهای دیگر تحصیل کنند.

مشارکت دانشجویی:

در آغاز هر سال تحصیلی ، دولت ترکیه حداقل و حداکثر سهم را برای آموزش عالی تعیین می کند. کمک های دانشجویان بین المللی برای دانشگاه های دولتی و بنیاد متفاوت است و ممکن است برای دانشگاه های مختلف متفاوت باشد. حداقل و حداکثر سهم دانشگاه های دولتی با در نظر گرفتن انواع مختلف (آموزش رسمی-متوسطه) ، ادارات و دوره های تحصیلی در رشته های مختلف توسط شورای وزیران اعلام می شود. سپس ، با در نظر گرفتن مبلغ و کف و سقف تعیین شده ، مبلغ سهمی را که باید برای هر برنامه پرداخت شود ، تعیین می کنند. در دانشگاه های بنیاد ، کمک ها توسط هیئت مدیره تعیین می شود.

بورس های تحصیلی اختصاص یافته به دانشجویان ایرانی:

دانشگاه های بنیاد بورس های تحصیلی زیادی را به دانشجویان ایران و همچنین شهروندان سایر کشورها اعطا می کنند. از طرف دیگر ، دو فرصت بورس تحصیلی توسط دولت جمهوری ترکیه فراهم شده است.

Source: www.irankonsoloslugu.net

آموزش

بورس های تحصیلی اختصاص یافته به دانشجویان ایرانی:تحصیل در ترکیه دندانپزشکیتحصیل در ترکیه کارشناسی ارشدتحصیل رایگان در ترکیهتحصیلات دانشگاهی‌ در ترکیهزمان ثبت نام دانشگاه های ترکیهشرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلمشهریه دانشگاه های ترکیههزینه تحصیل پزشکی در ترکیههزینه تحصیل در ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *