تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی رویای بسیاری از افراد است. با توجه به آزمون های دشواری که برای تحصیل در زمینه پزشکی در کشور وجود دارد، بسیاری از دانشجویان به دنبال راهی برای تحصیل رشته پزشکی در سایر نقاط دنیا هستند.

یکی از مقاصد تحصیل رشته پزشکی که توجه بسیاری از دانشجویان را جلب کرده، کشور ترکیه است. دانشگاه های ترکیه مدارک پزشکی را در رشته های مختلفی از قبیل: مدیریت بهداشت، دامپزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، تغذیه، مامایی، پزشکی انسانی و سایر رشته های پزشکی ارائه می دهند.

به طور معمول، دریافت مدارک پزشکی بین 4 تا 6 سال زمان لازم دارد. هزینه گذراندن دوره تحصیلی در رشته پزشکی در دانشگاه های ترکیه متغیر است، اما این هزینه به طور متوسط حدود 100 یورو در دانشگاه های دولتی است. البته دانشجویان بین المللی فرصت درخواست بورس های تحصیلی را دارند.

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه را دارید، خواندن این مطلب را ادامه دهید. در این مقاله شرایط تحصیل رشته پزشکی و دوره های مختلف در دانشگاه های ترکیه معرفی شده است.

شرایط ورود جهت تحصیل پزشکی در ترکیه

برای شروع تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه، لازم است در یکی از دانشکده های پزشکی این کشور ثبت نام کنید.

ثبت نام در دانشکده های پزشکی برای شهروندان ترکی بسیار دشوار تر است، زیرا برای ورود به رشته پزشکی لازم است نمره A داشته باشند.

متقاضیان ورود به دانشکده های پزشکی در ترکیه، لازم است آزمون YÖS را به خوبی پشت سر بگذارند. این آزمون در واقع برای انتخاب متقاضیان برتر تحصیل در رشته پزشکی برگزار می شود.

هرکدام از دانشکده های پزشکی ترکیه، آزمون YÖS مخصوص به خود را دارند. برای دریافت بالاترین نمرات در این آزمون، لازم است خود را به خوبی آماده کرده و مطالعات فراوانی انجام دهید.

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

امروزه دانشگاه های ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز فراهم کرده اند. بنابراین لازم نیست نگران زبان خارجه باشید. البته برای اطلاعات دقیق تر در مورد هر دانشکده، به سایت آن مراجعه کرده و دوره های پزشکی را بررسی کنید و مطمئن شوید.

لازم است این نکته را در نظر بگیرید که از سال سوم دوره تحصیلی خود باید با بیماران در تماس باشید. در نتیجه نیاز دارید با بیماران ارتباط برقرار کنید. بهتر است نسبت به یادگیری زبان ترکی در دو سال اول تحصیلی خود اقدام کنید تا به مشکلی برنخورید.

زمانی که قصد تحصیل رشته پزشکی در ترکیه را دارید، بهتر است بدانید با بسیاری از ملیت ها در تماس خواهید بود. همانطور که می دانید ترکیه کشوری توریستی است و از سرتاسر دنیا سالانه افراد مختلف برای دیدن جاذبه های گردشگری این کشور زیبا سفر می کنند. در نتیجه ممکن است از هر جای دنیا بیمار داشته باشید. این اتفاق کلاس یادگیری زبان های مختلف برای شماست!

دانشکده های ترکیه و دوره های پزشکی در این کشور مبتنی بر استاندارد های تحصیل در آمریکا و اروپاست. در نتیجه بعد از دریافت مدرک پزشکی از این دانشکده ها، فرصت های شغلی بین المللی برای شما فراهم است.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل در دانشکده های مختلف یکسان نیست و بین 10 تا 25 هزار دلار در سال متغیر است.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در دانشکده های مختلف

در ادامه مقاله تعدادی از دانشکده های پزشکی ترکیه به همراه شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آن ها آورده شده است که شما را در انتخاب دانشکده مورد نظرتان کمک خواهد کرد.

دانشگاه آلتینبا (Altinbas)

این دانشگاه که در پایتخت ترکیه واقع شده، دوره تحصیلات پزشکی را در یک برنامه 6 ساله ارائه کرده است. این برنامه با هدف تحول در آموزش پزشکی در این دانشکده تنظیم شده است. شهریه سالانه تحصیل پزشکی در این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی حدود 22 هزار یورو است.

دانشگاه آلتینبا همچنین برنامه ای 5 ساله جهت تحصیل در رشته داروسازی ارائه می دهد که هزینه آن برای دانشجویان خارجی، سالیانه 16 هزار یورو است.

دانشگاه اوکان (Okan)

این دانشگاه نیز در استانبول قرار دارد. دانشگاه اوکان برنامه درسی یکپارچه ای برای آموزش علوم پزشکی هسته ای، میکروبیولوژی پزشکی و سایر رشته های پزشکی تنظیم کرده است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه ترکیه ای برای دانشجویان بین المللی حدود 19 هزار یورو در سال است. دوره تحصیل رشته پزشکی تحصیلات تکمیلی نیز 6 ساله است.

دانشگاه اوکان برنامه 5 ساله تمام وقت با شهریه 16 هزار یورو در سال را نیز برای دانشجویان علاقمند به این رشته ارائه می دهد.

دانشگاه یدیتپه (Yeditepe)

این دانشگاه، اولین دانشگاه ترکیه است که رشته داروسازی را به رسمیت شناخت. دانشگاه یدیتپه فقط دانشجویان برتر را برای تحصیل در این رشته می پذیرد. دوره تحصیلی داروسازی 5 ساله است و شهریه ای نزدیک به 16 هزار یورو در سال دارد.

دانشگاه خاور نزدیک (Near East)

دانشکده پزشکی دانشگاه خاور نزدیک که در مرسین ترکیه واقع شده است، در سال 2008 افتتاح شد. دوره پزشکی در این دانشگاه در برنامه 6 ساله تنظیم شده و به صورت تمام وقت است. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی حدود 13 هزار یورو در سال است.

این دانشگاه ترکیه همچنین امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی را برای دانشجویان فراهم کرده که در یک دوره 5 ساله آن را می گذرانند. هزینه تحصیل تمام وقت در این رشته نیز حدود 12 هزار دلار در سال است.

رشته داروسازی یکی دیگر از رشته های پزشکی دانشگاه خاور نزدیک است. گروه فارماکولوژی این دانشگاه، مجهز به بروز ترین تجهیزات و آزمایشگاه ها است. دوره تحصیلی داروسازی دانشگاه خاور نزدیک، 5 ساله و تمام وقت است و هزینه ای حدود 9 هزار یورو برای دانشجویان بین المللی در بر خواهد داشت.

دانشگاه خاور نزدیک ترکیه رشته دامپزشکی را نیز در یک دوره 5 ساله و به صورت تمام وقت ارائه می کند. هزینه تحصیل در این رشته نیز سالیانه حدود 9 هزار دلار است.

دانشگاه ازمیر (Izmir)

دانشگاه ازمیر ترکیه که دانشگاهی مهندسی محسوب می شود، دوره مهندسی پزشکی را در یک دوره 4 ساله تمام وقت با شهریه ای حدود 8 هزار یورو برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

این دانشگاه همچنین امکان تحصیل در رشته مدیریت بهداشت و رشته پرستاری را نیز در یک دوره 4 ساله فراهم کرده است که شهریه گذراندن این دوره ها حدود 8 هزار دلار در سال است.

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

کلام آخر

ترکیه، به عنوان کشوری در حال توسعه، مقصد مناسبی برای ادامه تحصیلات محسوب می شود. این کشور حدود 200 دانشگاه دارد که بعضی از آن ها بسیار قدیمی و بعضی جوان ترند. تقریبا تمام دانشگاه های این کشور به امکانات تحصیلی پیشرفته ای مجهز شده اند که موجب سهولت تحصیل دانشجویان می شود.

تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان در چندین سال اخیر محبوب تر شده است. دانشگاه های ترکیه در کنار امکانات فراوانی که در اختیار دانشجویان پزشکی قرار می دهند، مدارک بین المللی معتبری نیز ارایه می کنند. همین امر فرصت های شغلی و تحصیلی فراوانی برای دانشجوی بین المللی در اکثر نقاط دنیا خواهد داشت.

علاوه بر این، دانشجویان از زندگی در یک کشور فرهنگی و تاریخی با آمیزه ای از اندیشه های غرب و شرق، تجربه ای ماندگار خواهند داشت.

Source: www.globalacademia.com, www.turkeyscholarship.com

آموزش

تجربه تحصیل پزشکی در ترکیهتحصیل پزشکی در ترکیهتحصیل پزشکی در ترکیه بدون ازمونتحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمونتحصیل رشته پزشکی در ترکیهدانشجویان پزشکی ایرانی در ترکیههزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیههزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *